ADÜ Menü

Söke Sağlık Hizmetleri MYO
Adnan Menderes Üniversitesi

HABERLER / DUYURULAR
Nis
7
II. TRALLİ TRAVMA RALLİSİ 6 Mayıs Cuma günü yapılacak olan " II.Tralli Travma Rallisi " için katılımlarınızı ve desteklerizi bekliyoruz.    
Nis
7
TEMEL YAŞAM DESTEĞİ VE OTOMATİK ESTERNAL DEFİBRİLATÖR KULLANIMI SEMİNERİ Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Paramedik Derneği Aydın İl Başkanlığı işbirliği ile 22 Mart 2016 tarihinde “Temel Yaşam Desteği ve Otomatik Esternal Defibrilatör Kullanımı” semineri düzenlenmiştir. Söke Sağlık Hizmetleri Müdürü Yrd.Doç.Dr. Emine Gerçek’in açılış konuşmalarıyla başlayan seminerde Paramedik Derneği adına konuşmacı olarak paramedik Okan Fidan, paramedik Başak Güntürkün ve paramedik Asım Bozkurt yer almıştır. Günlük hayatta karşılaşılan senkop vakalarında kalp atımı ve solunumun sağlanması hastanın hayata tutunmasını sağlayan en temel uygulamalardır. Otomatik eksternal defibrilatör (OED) kullanımının doğru olarak yapılması durumunda cihaz hastanın kalp ritmini otomatik olarak değerlendirerek hastaya şok verilmesi gereken bir ritim varsa şok vermektedir. Bu şekilde kısa sürede yapılan müdahalede her dört kişiden üçünün hayata dönme olasılığı bulunmaktadır. Bu eğitimle her bireyin kısa sürede ve doğru olarak uyguladığı temel yaşam desteği ve OED kullanımı ile hastaların hayata dönmesi arasında kuvvetli bir ilişki bulunduğuna yönelik farkındalık yaratılmaya çalışılmıştır. Söke Sağlık Hizmetleri Müdürü Yrd.Doç.Dr. Emine Gerçek konuşmasında; böyle etkinliklerin İlk ve Acil Yardım programında öğrenim gören öğrenciler ile acil sağlık hizmetlerinde çalışan sağlık personellerini bir araya getirmesinin yanı sıra öğrencilerin mesleki aidiyet duygularını geliştirmelerine ve yaşam ile hayat arasındaki ince çizgide doğru kararları alabilmelerine katkı sağlayacağını belirtti. Ayrıca Yrd.Doç.Dr. Emine Gerçek, Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olarak dernekler ile işbirliği yapma, öğrenciler ile meslek üyeleri arasında köprü görevi görme ve meslek hayatına atılmaya ramak kalan öğrencilerin profesyonel becerilerle donatılmalarına katkı sağlama çabası içinde olduklarını vurguladı.  
Nis
7
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SÖKE SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU İLE ACİL TIP TEKNİSYENLERİ VE TEKNİKERLERİ DERNEĞİ İŞBİRLİĞİ İLE DÜZENLENEN 1. MEDİRALLİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım programı öğrencilerinin hem motivasyonunu arttırmak hem de mesleki yaşamlarında karşılarına çıkacak riskleri yakından tanımaları için Adnan Menderes Üniversitesi Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerliği Derneği işbirliğiyle planlanan 1.MEDİRALLİ Medikal Vaka Rallisi 19 Mart 2016 tarihinde başarıyla tamamlanmıştır. MEDİRALLİ organizasyonunda; Araç İçi Trafik Kazası, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, Akut Koroner Sendrom ve İleri Yaşam Desteği olmak üzere toplam dört etap gerçekleştirilmiştir. Yarışma sonunda her etap birincisine madalya, genel klasman birincisine madalya ve kupa verilmiştir. Etaplar; 1- Araç İçi Trafik Kazası: Bu etabın amacı, araç içinde sıkışma sonucu kalan yaralıların ilk değerlendirmesini yaparak stabilizasyon ve naklini sağlamaktır. Bu etapta olay yeri güvenliği sağlanmamış bir ortamda, sürücü kapısı açılmayan bir araç içerisinde sıkışan, majör göğüs travması bulunan vaka mevcuttur. Ekip üyelerinden on dakika gibi kısa bir sürede; olay yerine giden ilk ekip oldukları için olay yeri güvenliğini sağlamaları, araç içerindeki multi travmalı yaralıya birincil ve ikincil değerlendirmeyi yapmaları, acil bakımlarını sağlamaları ve yaralıyı KED Kurtarma yeleği ile stabilizasyonunu sağlayarak omurga tahtasına almaları istenmiştir. 2-KOAH Etabı: Bu etabın amacı kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan ve solunum sıkıntısı çeken hastaya acil bakımı uygun sıra ile yapmaktır. Bu etapta hastaya uygun pozisyon vermek, oksijeni düşük konsantrasyonda vermek, tedavi akış şemasını uygun sırayla sağlamak istenmiştir. 3-Akut Koroner Sendromu etabı: Bu etabın amacı sıkça karşılaşılan ve tedavi edilmediği taktirde ölümle sonuçlanabilecek olan akut koroner yetmezliği bulunan hastaya yaklaşımda uygun ve etkin müdahale yapmaları amaçlanmıştır. Bu etapta hastanın kardiyak probleminin kalbinin hangi bölümünde olduğunu anlaması, uygun sıralama ile tedavinin yapılması istenmiştir. 4-İleri yaşam desteği etabı: Bu etabın amacı, kalbi ve solunumu duran hastaya uygun ve etkin müdahale yaparak yaşama dönmelerini sağlamaktır. Bu etapta öğrencilerden havayolu ve dolaşım desteğinin uygun şekilde sağlanması, uygun zamanda ve uygun ritimde şoklama işlemini yapması, damar yolundan uygun ilacı uygun dozda vermesi istenmiştir.  
Üniversite Haber Merkezi
29
04
Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Can Ailesinin Sofrasına Konuk oldu Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, üniversitede gerçekleştirdiği incelemeler sırasında rast geldiği Can ailesi ile birlikte sohbet etti. Muğla’dan tedavi için Uygulama ve Araştırma Hastanemize sevk edilen anneleri Mehila Can’ın durumu hakkında da bilgi alan Rektörümüz Prof. Dr. Bircan, hastanede yatan hastalarımızın ADÜ Ailesi için hastadan çok misafir olduğunu ifade ederek yapabilecekleri bir şey olup olmadığını sordu.
29
04
Genç Liderler Topluluğu 90’larda Çocuk Olmayı Hatırlattı Üniversitemiz Genç Liderler Topluluğu eski zamanlara duyulan özlemi gidermek için “90’lar Sokak Oyunları “ etkinliğini 29 Nisan 2016 tarihinde Üniversitemiz Tralleis Meydanı’nda gerçekleştirdi.
29
04
Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Üniversitemiz Folklor Topluluğunu Çalışmalarında Ziyaret Etti Üniversitemiz Halk Oyunları Topluluğu çalışmalarını gerçekleştirdiği Tralleis Meydanı’nda Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ı ağırladı. Kampüs alanında gerçekleştirdiği incelemeler sırasında, çalışmaları izleyerek öğrencilerle sohbet eden Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, öğrencilere başarılar diledi.
29
04
Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği İvme Kazanıyor Aydın ili Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği’ni (KÜSİ) hızlandırmak amacıyla yapılan çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında 2 toplantı yapıldı. İlk toplantıda strateji eylem planı ve AR – GE reform paketi gibi konular görüşülürken ikinci toplantıda ise Üniversite – Sanayi işbirliği tartışıldı.