ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu

BİZDEN HABERLER
Kas
12
Süs Taşı Teknik Arazi Gezisi      Meslek Yüksekokulumuzun Kuyumculuk ve Takı Tasarımı programı öğrencileri, Öğr. Gör. Hakkı Babalık ve Öğr. Gör. Servet Akar Öncülüğünde teknik arazi gezisi gerçekleştirdi.Ankara - Çubuk ve Yozgat mevkiinde yapılan gezide öğrencilerimiz süstaşlarının doğada nasıl bulunduğunu ve bu taşların nasıl çıkarıldığını uygulamalı olarak öğrendi. Öğrencilerimiz yüksekokulumuz süstaşı atölyesinde işlemek üzere bol miktarda Agate ve Kalsedon taşı topladı.      
Eyl
1
XX. INTERNATIONAL FINE ART COLONY OF CERAMICS “ZLAKUSA 2015” UZICE, SERBIA’YA KATILDIK      Üniversitemiz Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Öğr. Gör. Kadir ERTÜRK, 18-30 Ağustos 2015 tarihleri arasında Sırbistan’ın Uzice/Zlakusa şehrinde düzenlenen, uluslararası 11 sanatçının katıldığı XX. International Fine Art Colony of Ceramics “Zlakusa 2015”çalıştayına katılmıştır.     Zlakusa köyünde 400 yıldan beri geleneksel şekilde, seramik çömlek üretimi yapılmaktadır. Burada, prehistorik döneme çok benzer olan çömlek üretimindeki teknolojik süreç, aynı şekilde günümüzde de uygulanmaktadır. Çalıştayın amacı; yok olmakta olan bu eski sanatı ayakta tutmak, bu bölgenin sahip olduğu eşsiz dünya hazinesi hakkında yeni bilgiler vermek ve çağdaş sanatçılara geleneksel ile çağdaş seramik arasında bağlantı kurma imkânı sağlamaktır.     Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sanatçıların buluştuğu organizasyonda, yöresel teknikle yapılmış çağdaş formlar sanatçıların özgün yorumlarıyla şekillenmiştir. Kültürlerarası diyaloğun yaşandığı bu çalıştayda Öğr. Gör. Kadir ERTÜRK çini ve astar tekniklerini tanıtmış ve kullanmıştır. Çalıştay, üretilmiş olan eserlerin sergilendiği, Uzice’de Town Gallery Sanat Galerisi’ndeki sergiyle son bulmuştur.    
Kas
11
BÜYÜDÜK, KÜÇÜLDÜK          Adnan Menderes Üniversitesi Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu öğrencileri, Sosyal Sorumluluk Projeleri Dersi kapsamında Büyüdük Küçüldük isimli projeyi hayat geçiriyor. Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Bilge Doğanlı'nın destek verdiği projeye Karacasu Kaymakamlığı, Karacasu İlçe Milli Müdürlüğü ve Geyre İlkokulu da sundukları imkanlarla destek oluyor. Dersin sorumlu öğretim elemanı Filiz Gülsevin Ersöz'ün koordine ettiği, ana sınıfı öğretmeni Şehnaz Sarısakal'ın yönlendirdiği, Yüksekokul öğrencilerinin minik kardeşleriyle birlikte hayat ve enerji proje  kapsamında üniversite öğrencileri, Karacasu Geyre Mahallesi'ndeki anasınıfı öğrencileri ile bir dizi sanat ve bilim etkinliğini birlikte gerçekleştiriyorlar.        Metnini ve planını hazırlayarak çalışmalarına geçtiğimiz haftalarda başlayan Yüksekokul proje ekibi, 11 Kasım 20015 tarihinde Geyre İlkokulu Ana Sınıfı öğrencilerini ziyaret ederek projenin ilk ayağını gerçekleştirdi. Anasınıfı öğrencilerine hediyeler alan ekip, onlarla birlikte eğlenceli ve eğitici saatler geçirdi. Çocuklarla oyun hamurundan rakam ve geometrik şekiller yapan üniversite öğrencileri minik kardeşlerine masal okuyup şarkılar söyledi. Onlarla okulun oyun alanında çeşitli oyunlar oynayan, resim, boyama ve kesme faaliyeti de yapan proje ekibi, minikler tarafından heyecanla ve yoğun ilgiyle karşılandı.  Proje ekibi ile çok iyi anlaşan ve çok iyi vakit geçiren  minikler, ekibin bir sonraki ziyaretini heyecanla beklediklerini belirttiler.         2015 Aralık ayı sonuna kadar yürütülecek projenin amaçları arasında Yüksekokul öğrencilerinin sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek, ilkokul ve yüksekokul öğrencilerine, velilere sanat ve bilim eğitiminin önemini anlatmak, yüksekokul öğrencileri ile ilkokul öğrencileri arasında sosyal iletişim kurulmasını sağlayarak, Yüksekokul öğrencilerinin yöreye uyumunu sağlamak, okul öncesi öğrencilerine farklı bir sosyal ortamda bulunma ve bir projede yer alma fırsatı sunarak onların kendini gerçekleştirme çabalarına olumlu katkı sağlamak, gelecek hayatındaki başarıları için bu deneyimin onların hayatında bir tomurcuk olmasını sağlamak gibi maddeler bulunuyor.  
Kas
5
AŞUREMİZİ YAPTIK         Hicri takvimin ilk ayı olan muharrem ayı dolayısıyla 05.11.2015 tarihinde Yüksekokulumuz Turizm Programı Öğr. Gör. Zekeriya Matçiçek , Öğr. Gör. Süleyman Olcar ve program öğrencileri tarafından 1500 kişilik aşure hazırlanmıştır. İnsanları birleştirmek ve biraraya getirmek için yapılan geleneksel lezzetlerimizden bir tanesi olan aşure, öğrencilerimize, personelimize ve tüm ziyaretçilerimize Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Bilge DOĞANLI ev sahipliğinde ikram edilmiştir. Yapılan aşure hayrımıza Karacasu Kaymakamı Yavuz Gül, Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı ve Karacasu'daki birçok kamu kuruluşundaki yöneticiler katıldı.            
Üniversite Haber Merkezi
27
11
Üniversitemiz Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’nu Ağırladı Üniversitemiz Psikolojik Danışmanlık Topluluğu'nun düzenlediği Psikolog ve Eğitim Uzmanı Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Sosyolog Polat Doğru’nun katıldığı “Kendin Olmak” konulu konferans, 27 Kasım 2015 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleşti.
27
11
Öğretim Üyemizin Editörlüğünü Yaptığı Kitap Yayımlandı Editörlüğünü Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilgün Yenice’nin yaptığı “Bilimin Doğası Gelişimi ve Öğretimi” adlı kitap yayımlandı.
27
11
YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç ADÜ Ailesinin Fakülte Birincilerini Ödüllendirdi 2015-2016 Üniversite giriş sınavlarında aldıkları puanla Üniversitemizin fakültelerine 1.olarak kayıt yaptıran öğrencilerimiz, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından gönderilen teşekkür belgelerini, 26 Kasım 2015 tarihinde düzenlenen senato toplantısında Üniversitemiz Senatörlerinin önünde Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın elinden aldı.
27
11
Ziraat Fakültemizin Bilimsel Araştırma Projesini Bakanlık Kitaplaştırdı Üniversitemiz Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi ve Su Ürünleri Mühendisliği bölümlerinin ortaklaşa yürüttüğü, ADÜ Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) “Deniz Balıkçılığı Yetiştiricilik Sistemlerinde Üreticilerin Risk Algıları ve Yönetim Stratejileri” isimli proje sonuç raporu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü tarafından beğenilerek, kitap haline getirilmiştir.