ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu

BİZDEN HABERLER
May
10
Öğrencimizin Gururlandıran Başarısı Meslek Yüksekokulu öğrencimiz Mehmet Öztürk, İzmir'de düzenlenen Kicklight Ege Bölge Şampiyonası'nda üstün bir performans göstererek Bölge İkincisi oldu. İzmir Buca Afetevler Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleşen müsabakada Mehmet Öztürk 81 kiloda mücadele ederek kicklight ikinciliğini elde etti. Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Bilge Doğanlı, öğrencimizi makamında kabul ederek kendisini tebrik etti ve öğrencimize plaket takdim etti. Öğrencimiz, ileriki zamanlarda yapılacak olan kickboks  müsabakalarında Üniversitemizi de temsil edecek.              
May
9
Anneler Günü Etkinliği Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Bilge Doğanlı, Müdür Yardımcımız Öğr. Gör. Ufuk Ören ve Öğr. Gör. Halil İbrahim Çakır 8 Mayıs 2016 tarihinde Atatürk İlkokulu'nda  gerçekleşen Anneler Günü programına katıldı. Günün anlamının çeşitli etkinliklerle anlatıldığı bu güzel akşamda zaman zaman duygulu anlar da yaşandı.    
May
9
Leziz Yemekler, Daha Leziz Ödüller Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Programı öğrencileri madalyaya doymuyor... Gittikleri her yarışmadan derecelerle dönen öğrencilerimiz başarı serisine bir yenisini daha ekledi. Öğrencilerimizin son büyük başarısı 25-26-27 Nisan 2016 tarihlerinde Bursa'da gerçekleşen 2. Ulusal Gastronomi Festivali Altın Şefler Yemek Yarışması'nda gerçekleşti. Öğr. Gör. Süleyman OLCAR eşliğinde yarışmaya katılan,Melihcan KURUCU, Ege ÖREM, Kaan Nevzat BULUTOĞLU, Esra FIRAT ve Burak DELİGÖZ 9 madalya , 1 kupa alarak Karacasu'ya döndüler. Öğrencilerimiz şu kategorilerde derece aldılar: Burak Deligöz: Bireysel ana yemek kategorisi: Altın madalya Melihcan KURUCU: Bireysel Ana yemek kategorisi, Altın madalya Kaan Nevzat BULUTOĞLU: Bireysel ana yemek kategorisi , Bronz madalya Ege Örem: Bireysel ana yemek kategorisi , Bronz madalya Esra Fırat: Bireysel ana yemek kategorisi, Altın madalya Esra Fırat: Bireysel tatlı kategorisi, Bronz madalya Ekip yarışması: Başlangıç, ana yemek, tatlı, gümüş madalya    
May
9
TURİZMCİLER ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR: ÜÇTE ÜÇ Bir biri ardı sıra pek çok yemek yarışmasına katılan öğrenciler, katıldıkları her yarışmadan kupa ve madalyalarla döndüler. Meslek Yüksekokulu'nun yönetiminin ve Üniversite Rektörlüğü'nün verdiği destek ile kurulduğu tarihten itibaren ilk kez yarışmalara katılma fırsatı bulan öğrenciler yaptıkları her yemek ile jüri üyelerinin beğenisini kazanmayı başardı. 2005 yılından bu yana eğitim faaliyetini yürüten Tyrizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencileri ilk kez yemek yarışmalarına katıldı. Yarışmaya katılan her biri öğrenciyi makamında kabul eden MYO Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Bilge Doğanlı, öğrencilerimizin başarıyla gurur duyduklarını, her zaman desteğe hazır olduklarını ifade etti. Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin sosyal aktivitelere, alanlarındaki bu tarz yarışmalara ilgi göstermesinin önünü açtıklarını belirten Müdür Doğanlı, daha güzel etkinlikler için her zaman çalıştıklarını ifade etti. Öğrencilerimiz ilk olarak , 13-16 Ocak tarihlerinde Antalya'da düzenlenen 8. Uluslararası Altın Kep Yemek Yarışmasına katıldı.  Öğr. Gör. Zekeriya MATÇİÇEK eşliğinde,  yarışmaya katılan öğrencilerimiz Melihcan KURUCU, Ege ÖREM, Kaan Nevzat BULUTOĞLU  burada bir gümüş madalya kazandı. Bu büyük başarının ardından 19 Mart 2016 tarihinde Fethiye'de düzenlenen Şef Mavi Ulusal Yemek Yarışması'ndan da ekibimize ödül yağdı.  Öğr. Gör. Süleyman OLCAR eşliğinde, Melihcan KURUCU, Ege ÖREM, Kaan Nevzat BULUTOĞLU, Esra FIRAT isimli öğrencilerimiz  7 gümüş madalya ile döndüler. Öğrencilerimiz,  ana yemek kategorisinde 3 gümüş madalya, makarna kategorisinde 1 gümüş madalya, ekip kategorisinde de 3 gümüş madalya kazandılar. Öğrencilerimizin son büyük başarısı 25-26-27 Nisan 2016 tarihlerinde Bursa'da gerçekleşen 2. Ulusal Gastronomi Festivali Altın Şefler Yemek Yarışması'nda gerçekleşti. Öğr. Gör. Süleyman OLCAR eşliğinde yarışmaya katılan,Melihcan KURUCU, Ege ÖREM, Kaan Nevzat BULUTOĞLU, Esra FIRAT ve Burak DELİGÖZ 9 madalya , 1 kupa alarak Karacasu'ya döndüler. Öğrencilerimiz şu kategorilerde derece aldılar: Melihcan KURUCU: Bireysel Ana yemek kategorisi, Altın madalya Kaan Nevzat BULUTOĞLU: Bireysel ana yemek kategorisi , Bronz madalya Ege Örem: Bireysel ana yemek kategorisi , Bronz madalya Esra Fırat: Bireysel ana yemek kategorisi, Altın madalya Esra Fırat: Bireysel tatlı kategorisi, Bronz madalya Burak Deligöz: Bireysel ana yemek kategorisi: Altın madalya Ekip yarışması: Başlangıç, ana yemek, tatlı, gümüş madalya      
May
4
Karikatür Yarışması Üniversitemiz Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Hüseyin Önlem Ersöz’ün karikatürü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (GESAM) ortaklaşa düzenlediği Karikatür ve Afiş yarışmasında sergilenmeye değer görüldü. GESAM, 30. Kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği yarışmada, fikri hak ihlallerine dikkat çekmeyi ve toplumda görsel bilinç sağlayacak karikatür ve afiş kazandırmayı amaçlıyor. “Emeğe Saygı” teması ile düzenlenen yarışmaya Türkiye ve diğer ülkelerden yaklaşık 160 eser katıldı. Daha önce de yarışmalara katılan ve ödül kazanan Öğr. Gör.Ersöz’ün eseri 160 eser arasında 17. sırada sergilenecek. Sergi, Ankara’dan sonra  Antalya, Konya, Giresun ve Çankırı'da sanatseverlerle buluşacak.