ADÜ Menü

Adnan Menderes Üniversitesi
Ziraat Fakültesi

Haberler
Haz
20
“Therapeutic Effects of Apitherapy in Higher Education" başlıklı Avrupa Birliği projesi kabul edildi     Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) olarak ortağı olduğumuz ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesisinin (ÇOMÜ) yürütücülüğünü üslendiği, Cooperation for innovation and the exchange of good practices-strategic partnerships for higher education’ kapsamında, "Therapeutic Effects of Apitherapy in Higher Education" başlıklı ‘Avrupa Birliği projesi, toplam 721.000 TL bütçe ile desteklenmeye değer bulundu.     2 yıl boyunca sürdürülecek olan projede, tüm Avrupa’da yükseköğrenim alanında, arı ürünleri ile tedaviye (APİTERAPİ)  ilişkin yenilikçi bir müfredat geliştirilecek.      ADÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünden Prof. Dr. MURAT YILMAZ ve Prof Dr. Mete KARACAOĞLU, Projenin 4 ülke ve 6 ortak ile yürüteceklerini, proje de Türkiye’den, Adnan Menderes Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ile Balıkesir Üniversitesi olduğunu, yurt dışından ise Litvanya, Polonya, Slovakya nın yer aldığı toplam 6 proje ortakları ile ortak çalışılarak Türkiye’de üniversitelerde ilgili alanlarda verilen dersler içerisinde Apiterapi’nin alternatif ve destek terapi yöntemlerini öne çıkaran bir müfredat geliştirileceğini bildirdi.  
Eyl
7
ADÜ TARIMSAL BİYOTEKNOLOJİ BÖLÜMÜ K-AVCI LAB EKİBİ ADÜ TEKNOKENT’E TANIŞMA ZİYARETİNDE BULUNDU..    ADÜ Ziraat Fakültesi, Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Kemal AVCI, geçtiğimiz ARALIK-2017 ayında yaklaşık 30 lisan öğrencisinden oluşan KAVCI-LAB EKİBİ ile ADÜ TEKNOKENTİ ziyaret ettiler. Öğrencilerinin Zirai uygulamaların yanı sıra Biyoteknoloji, Moleküler Biyoloji ve Medikal alanlarla da yakın temasda olmasına özen gösteren Dr. AVCI, ADÜ TEKNOKENT ile ilgili “Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü olarak ARGE ve girişim odaklı bütün faaliyetler bizim öncelikli alanımızdır” dedi. Tanışma ziyareti kapsamında ADÜ TEKNOKENT MÜDÜRÜ Doç.Dr. Cemal İYEM tarafından öğrencilere kurumsal kimlik ve TEKNOKENT faaliyetleri ile ilgili seminer verildi. Seminerin ardından Uzm. Yasin DANYAL eşliğinde ADÜ TEKNOKENT’e ait yeni inşaa edilen binaları gezen öğrenciler toplu fotoğraf çekildi.     Yrd. Doç. Dr. Kemal AVCI programla ilgili şunları söyledi: “Üniversitemizde önemli bir yatırım olan ADÜ TEKNOKENT’in açılması bölüm olarak bizleri fazlasıyla heyecanlandırdı. Çünkü “teknokent/teknopark” demek akademik çalışmaların ötesine geçebilme, ticarileşme ve üniversite sınırlarını aşıp insanlara doğrudan ürün ve hizmet sunabilmek demektir. Biz, biyoteknoloji odaklı bir bölüm olarak öğrencilerimize bu tür ortamlar için yeterli donanımı sunabiliyorsak, bu tür ortamlarda proje sunmalarını, ticari faaliyet sergileyebilmelerini ve bir ürün geliştirip ortaya somut birşeyler koyabilmelerini sağlıyorsak işte o zaman gerçek anlamda  bölüm olarak adımızın hakkını verebilmiş olacağız. Bu bizim için başarı demek, istihdam demek, yaptıklarımızın profesyonel olması demektir…  Bu nedenle öğrencilerimizin 1. Sınıftan itibaren en hızlı ve en kapsamlı bir şekilde alt yapılarının iyileştirilmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur.    Bu nedenle bugün gönüllü olan öğrencilerimizle sadece tanışmak için ADÜ TEKNOKENT’i  ziyarette ettik. Şimdiden birkaç girişim taslağımız var. Ama hedefimiz 3 yıl içerisinde ekibimden en az %90 girişim başvurusu yapılması ve 5 yıl içerisinde de bu başvurulardan en az 2 sinin sürdürülebilir ve rekabet edebilir seviyede olmasıdır. Bu açıdan bu tanışma ziyaretimiz bizim için son derece önemli ve anlamlıdır. Bize kıymetli vakitlerini ayıran ADÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Doç.Dr. Cemal İYEM Bey başta olmak üzere, Gn. Müd. Yrd. Doç. Dr. Adem KARAKAŞ, İdari İşler Müdürü Salih ÇELİK Beye, Uzm. EDA YAPICI hanıma ve Uzm. Yasin DANYAL Beye ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederiz…”  
Tem
29
Tarım Paneli     Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi tarafından Tarımsal Öğretimin 172’inci yılı nedeniyle 10 Ocak 2018 tarihinde düzenlenen panel Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleşmiştir.     ADÜ Tralleis Meydanında bulunan Atatürk büstüne Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Kızılkaya’nın çelenk koymasıyla başlayan etkinlik Atatürk Kongre Merkezinde düzenlenen panel ile devam etmiştir. Panel öncesinde Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış bir konuşma yapmıştır. Moderatörlüğünü Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan’ın yaptığı panelde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU, Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi ARPA, Ziraat Mühendisi Zelal ÖZUSAN ÇOBAN ve Ziraat Fakültesi öğrenci temsilcisi Mehmet KAYA konuşmacı olarak yer almışlardır.     Panelde yapılan sunumlarda ziraat fakültelerinin mevcut durumu değerlendirilerek ülkemizdeki tarım öğretimimizin 1846 yılından itibaren gelişimi, Ziraat Fakülteleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (ZİDEK) ve faaliyetleri, mezun mühendislerin ve mezuniyet aşamasındaki öğrencilerin görüşleri aktarılmıştır.     Bununla beraber her geçen yıl farklı isimlerde Ziraat Fakültelerinin eğitime başladığı ifade edilerek temelde ziraat eğitimi verilmesine rağmen neden farklı isimler kullanıldığının anlaşılamadığı dile getirilmiştir. Ziraat Fakültesi mezunlarının yeteri kadar istihdam edilemediğinden yola çıkılarak fakültelere kontenjan sınırlaması getirilmesi ve kaliteli eğitim yapılması gerektiği kaydedilmiştir. Katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, katkılarından dolayı panelistlere, ADÜ adına hediye paketi ve teşekkür belgelerini vermişlerdir. Etkinlik, düzenlenen kokteyl ile son bulmuştur.     
Tem
9
ADÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Öğrencilerinin Firmalara Ziyareti    ADÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi 4. Sınıf öğrencileri Mesleki Uygulama dersleri kapsamında Doç. Dr. Renan TUNALIOĞLU rehberliğinde Aydın ilinde bulunan ZETAY firmasında soğuk sıkım natürel zeytinyağını ve ZER Holding’de sofralık zeytin, salça ürünlerini incelemişlerdir.