BÖLÜM HAKKINDA

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 1993-1994 eğitim-öğretim yılında lisans eğitimine başlamıştır. 2013-2014 eğitim-öğretim yılında halen mezunlarını vermeye devam eden  Bölümde yaklaşık 250 öğrenci öğrenim görmektedir.
Türk dili, Türk edebiyatı, Türk folkloru ve Türk kültürü alanlarında araştırma yapabilecek nitelikte eleman yetiştirmek, çeşitli  inceleme ve araştırmalar yapmak ve  bunları yayım, seminer vb.  yollarla tanıtmak amacıyla kurulmuştur. Bu bölümden Türk Dil Bilimcisi olarak mezun olunmaktadır.
 
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olan öğrenciler, lisansüstü eğitime devam edebilme imkanına sahip olmalarının yanı sıra öğretmenlik için gerekli olan formasyon derslerini aldıkları takdirde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki orta öğretim kurumları, özel okullar ve dershanelerde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olabilmektedirler. Ayrıca sertifika almaları halinde devlet arşivlerinde ve kütüphanelerde uzman veya basın-yayın organlarında editör olarak iş bulabilmektedirler.
 
Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki yüksek lisans programı eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Doktora programı ise henüz açılma safhasındadır.
 
Bölümde 1 profesör, 3 doçent, 3 yardımcı doçent, ve 3 araştırma görevlisi bulunmaktadır.
 
Yıllık kontenjanı 60 öğrencidir.
 
Öğrenim dili Türkçedir.
 
Öğrenim süresi 8 yarıyıldır.
 
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, ADÜ merkez yerleşkesindeki Fen-Edebiyat Fakültesinde eğitim-öğretime devam etmektedir.                                                                                                       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Okunma Sayısı : 4845 Son Okunma : 29.11.2015 00:20

BÖLÜM HAKKINDA/Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü/Fen Edebiyat Fakültesi